Blog

Yaz Geldi, Gözlerim Ne Olacak?

Yaz aylarında göz hastalıklarında artış görülmektedir. Bunun sebepleri arasında yaz aylarında zararlı güneş ışınlarının kuvvetlenerek gözleri olumsuz etkilemesinin yanı sıra, sıcak ortamda mikropların daha hızlı çoğalarak, özellikle hijyenik bakımı iyi yapılmayan yüzme havuzları aracılığıyla kolaylıkla bulaşması da yer almaktadır. Ayrıca ağaç ve çiçek polenleri, çimler, otlar da bazı hassas kişilerde alerjiye yol açarak göz sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir.

Havaların ısınması ile birlikte tatil planları yapılmaya başlandı. Güneşe uzanmak ve güneşin kızdırdığı bedenlerimizi bir denizin veya havuzun soğuk sularına bırakmak hayallerimizi süsler oldu. Ancak göz sağlığımızın bozularak hayallerimizin kararmaması için sıcak yaz günlerine ve güneşe temkinli yaklaşmalıyız.

Zira yaz aylarında göz hastalıklarında artış görülmektedir. Bunun sebepleri arasında yaz aylarında zararlı güneş ışınlarının kuvvetlenerek gözleri olumsuz etkilemesinin yanı sıra, sıcak ortamda mikropların daha hızlı çoğalarak, özellikle hijyenik bakımı iyi yapılmayan yüzme havuzları aracılığıyla kolaylıkla bulaşması da yer almaktadır. Ayrıca ağaç ve çiçek polenleri, çimler, otlar da bazı hassas kişilerde alerjiye yol açarak göz sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir.

Yazın sinek sayısındaki artış da önemli bir risk faktörüdür. Göz kapağındaki sinek sokmaları, özellikle çocuklarda, göz kapağında şişme ile kendini gösteren kapak iltihaplarına yol açmaktadır.

Bilhassa çocukluk çağlarında maruz kalınan ultraviyole gibi zararlı güneş ışınlarının hayatın ileri dönemlerinde katarakt, sarı nokta hastalığı ve halk arasında et yürümesi denilen pterjiyum riskini arttırdığı bilinmektedir. Özellikle ailesinde katarakt ve sarı nokta hastalığı olan kişilerin güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmamaya ve güneş gözlüğü kullanmaya dikkat etmelerinde yarar vardır.

Ayrıca yaz aylarında klima kullanımı sebebiyle göz kuruluğu şikayetleri de artar. Hastalık kaşıntı, yanma, batma, gözlerde yorgunluk, bulanık görme ile kendini belli eder. Suni göz damlaları ile tedavi edilmezse ciddi göz iltihaplarına yol açabilir.

ALERJİK GÖZ İLTİHAPLARI (ALERJİK KONJONKTİVİT)

Yaz aylarında sık rastlanan bir göz hastalığıdır. Özellikle çocuklarda sık görülür. Gözlerde kaşıntı, kızarıklık, sulanma, yanma, çapaklanma, ışığa bakamama, göz kapaklarında şişlik genel belirtileridir. Burun akıntısı ile birlikte görülürse “saman nezlesi” adını alır. Bahar nezlesi denilen türü çocukluk çağlarında başlar. Her bahar ve yaza giriş aylarında tekrarlayarak 20-22 yaşına kadar devam eder. 22 yaşından sonra kendiliğinden hafifler. En sık sebepleri bahar ve yaz aylarında çiçek ve ağaçlardan salınan polenlerdir. Ayrıca otlar, ev tozu ve akarlar, kozmetikler, hayvan tüyleri, temizlik ürünleri ve bazı gıdalar da alerjen olabilir. Kalıtsal yatkınlık da rol oynar.
Hastalıktan korunmak için alerjinin tespiti önemlidir, ancak bu çok kolay değildir.

• Güneş ışınlarının kuvvetli olduğu öğle saatlerinde (11.00- 16.00) güneşe çıkılmamalıdır.
• Bahar ve yaz aylarında siperli şapka ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Güneş gözlüğü seçerken camlarının ultraviyole ışınlarına karşı filtreli nitelikte olmasına dikkat edilmelidir. Camı koyu renk olan güneş gözlüklerinde göz bebeği daha büyüyeceği için göze giren ışık artar. Bu sebeple cam rengi yukarıdan aşağıya renk tonu açılan gözlükler tercih edilmelidir.
• Havuza girerken klor tahrişinden korunmak için yüzücü gözlüğü takılmasında yarar vardır.
• Polenlerin yoğun olduğu aylarda pencereler mümkünse açılmamalı, havalandırma filtreli klimalarla yapılmalıdır. Araba camları kapalı tutulmalı, klima filtreleri temiz olmalıdır.
• Evde toz tutan halı, kilim kullanımından kaçınılmalıdır. Ev her gün temizlenmeli ve yatak takımları sık sık değiştirilmelidir. Yıkamada deterjan yerine sabun tozu tercih edilmelidir.
• Evde sigara içilmemelidir. Tüylü bitki ve hayvan bulundurulmamalıdır. Hayvan varsa sık sık yıkanmalıdır.
• Güneş kremleri göz çevresine sürülmemeli ve yatmadan önce su ile mutlaka yıkanmalıdır.
• Tedavide soğuk kompres çok etkindir. Şikâyetlerin şiddetine göre antihistaminikli veya kortizonlu göz damlaları kullanılabilir. Burun akıntısı veya vücudun başka yerlerinde de alerji bulguları varsa antihistaminik hap kullanmak gerekebilir.
• Gözleri aşırı kaşımak ve ovmak, hayatın ileri dönemlerinde saydam tabakada şekil değişikliği ve incelmeye yol açarak astigmat ve keratokonus gelişimine sebep olabilir.

MİKROBİK GÖZ İLTİHAPLARI (BULAŞICI KONJONKTİVİT)

Yaz aylarında sık görülen, kimi zaman salgınlara yol açan bir hastalıktır. Çeşitli mikroplarla oluşabilir. Kontakt lensle havuza, denize girmek hastalık riskini arttırır. En çok virutik göz iltihapları görülür. Hijyenik bakımı iyi yapılmamış yüzme havuzları aracılığıyla hızla yayılır ve salgınlar yapar. Gözde kanlanma, batma, sulanma, ağrı ile önce bir gözde başlar. Birkaç gün içerisinde öbür göze de geçer. Göz kapaklarında şişlik görülebilir. Hastalık diğer aile fertlerine hızla yayılır. Özellikle bebeklere çok çabuk geçer. Bekleme salonlarında hasta kişilerden de çok kolaylıkla geçebilmektedir. Bu sebeple özellikle sağlıklı çocukların refakatçi olarak hastanelere götürülmesi doğru değildir.

• Korunmak için eller sık sık yıkanmalıdır.
• Kâğıt havlu kullanılarak atılmalıdır.
• Ortak yastık kullanılmamalıdır.
• Havuza girerken yüzücü gözlüğü kullanılmalıdır.
• Deniz ve havuzdan sonra mutlaka duş alınmalıdır.
• Denize havuza girerken kontakt lens kullanılmamalıdır. Kullanma zorunluluğu varsa günlük kullan-at lensler tercih edilmelidir.
• Göz makyajı yatmadan önce mutlaka temizlenmelidir.
• Tedavide kullanılan ilaçlar erken kesilmemelidir. Tedavi erken kesilirse hastalık nüks ederek aylarca sürebilmektedir.

Kaynak: Etkin Sağlık Dergisi Sayı 28 – Prof. Dr. Gülay Güllülü

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir