Blog

yaz-gunes-cilt-sac-bakim-arometerapi

Yaz Akşamları, Güneş, Deniz, Kum Sonrası Evde Cilt ve Saç Bakımı İçin Aromaterapi

Söz konusu olan cilt bakterileri olduğunda, sadece sağlıklı beslenerek hasar görmüş cildi onaramıyoruz veya cildin zarar görmesini önleyemiyoruz. Güneş öncesi ve sonrası tüm toksik zararları önleyebilmemiz için cildimize sağlıklı yağ asitleri içeren, prebiyotik özellikler gösteren yağlar ile bakım yapmalıyız ki gerçek cilt koruması ve onarımı sağlamış olalım.
Güneş, sımsıcak, içimizi ısıtan, günümüzü aydınlatan ışınları ile aynı zamanda da D vitamini kaynağımız…
Güneş ışınlarının insan psikolojisindeki ve sağlığındaki önemini hepimiz biliyoruz, fakat maalesef güneşe özellikle ışınların en dik olduğu açıda iken uzun süre maruz kaldığımızda öncelikle cilt üzerinde zararlar da görmeye başlıyoruz. UVB ışınlarına bağlı olarak, cilt kızarıklıkları ve cilt kuruluğu ilk karşılaştığımız yan etkiler iken, UVA hasarı dediğimiz cilt hücresinin DNA’sında oluşan hasar ise maalesef cilt lekeleri olarak daha kalıcı oluyor. Ciltte DNA hasarını indükleyen UVA bazı ileri durumlarda cilt kanserine sebebiyet verebiliyor.
UVA’nın indüklediği cilt hücrelerinde sitotoksik etkileri azaltabilmek için bizim çok kıymetli antienflamatuar mekanizmamızın devreye girmesi için her toksisitede olduğu gibi UVA toksisitesinde de hücrelerimizin glutatyon sentezi yapan sistemi aktif çalışabilmeli.
Glutatyon yapımını hatırlarsak serin ve kolin adlı iki sfingolipid ile başlıyor ve hücre zarında fosfolipid yapının da sağlıklı çalışıyor olması gerekiyor ki hücre içinde nukleusta DNA hasarı oluşmasın.
Yukarıda bahsettiğimiz bu antioksidan mekanizmanın bizim immün sistemimizi oluşturduğunu, bunu da çok kıymetli probiyotik bakteriler ile yönettiğini artık hepimiz biliyoruz.
Bizler son probiyotik çalışmalarından görüyoruz ki bu cildimizin immun sistemini sağlayan ve cilt hücrelerinin UV ışınlardan gördüğü zararları azaltan veya diğer bir deyişle zarar görmesini önleyen çok kıymetli iki probiyotik bakteri var; Bifidobacterium Breve ve Lactobasillus johnsoni.
Söz konusu olan cilt bakterileri olduğunda, sadece sağlıklı beslenerek hasar görmüş cildi onaramıyoruz veya cildin zarar görmesini önleyemiyoruz. Güneş öncesi ve sonrası tüm toksik zararları önleyebilmemiz için cildimize sağlıklı yağ asitleri içeren, prebiyotik özellikler gösteren yağlar ile bakım yapmalıyız ki gerçek cilt koruması ve onarımını sağlamış olalım.
Gerçek onarımdan kastımız bu onarımı yapacak iyi bakterilerin sayısını artırmalıyız ki bizim cildimizin immün sistemi iyi çalışsın. Çünkü biliyoruz ki probiyotik bakteriler kısa zincirli yağ asitlerinin yapımında görev alıyor, bu yağ asitleri de hücre zarının fosfolipid ve sfingolipidlerini oluşturuyor ve bu sistem ile glutatyon oluşuyor ve işte antioksidan döngü başlıyor.
Anahtar kelime yağ asitleri olduğu için bitkilerden bu yağ asitlerince zengin olanları tüketiyoruz. Bol bol yeşillikler ve sebzeler ile besleniyoruz. Fermente ürünleri de tüketiyoruz fakat en önemlisi de bu asitleri içeren tohum yağlarını cildimize sürüyoruz. Cildimizin gıdası onlar. Cilt florasini koruyan, cilt dokusunu onaran ve bizi güneş dahil her tür çevresel toksisiteden koruyan kıymetli yağlarımız.
Güneşten sonra, cilt kuruluğu, cilt kızarıklığını gidermek ve cildi korumak için her akşam çok kolaylıkla uygulayabileceğimiz bir karışım hazırlamak istersek şöyle yapıyoruz:
✓ 20 ml (iki yemek kaşığı) Tamanu yağı
✓ 20 ml Hindistan Cevizi yağı
✓ 20 ml Sarı kantaron yağı (cilt çok kızarık ise) Haşhaş tohumu yağı (cilt sadece kuru ve gergin ise)
✓ 5 damla Lavanta uçucu yağı
✓ 2 damla Nioli uçucu yağı (yanık aci verecek kadar çok ise 5 damla nioli)
Yaz akşamları güneşlendikten sonra evde duştan çıkar çıkmaz bu karışımı tüm vücuda nemlendirici gibi sürüyoruz.
Hem iyi bakterileri besliyoruz hem de cildi nemlendiriyoruz. Yağ asitlerinin deri altı su tutma kapasitesini de onardığını hatırlarsak cildi nemli tutmayı nasıl başardıklarını da anlayabiliriz.
Güneş, deniz ve kum kombinasyonundan hasar gören saçlarımızı onarmak için ise haftada bir veya iki defa veya her gün yapabilirsek her gün olmak üzere şöyle bir saç onarım karışımı yapıyoruz…
✓ Hint yağı 10 ml
✓ Jojoba 40 ml
✓ Lavanta 4 damla
Bu karışımı saç uçlarına uygulayıp en az yarım saat en fazla bir gece bekletip yıkıyoruz.

Etkin Sağlık Dergisi – Uzm. Ecz. Hülya Kayhan

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir