Blog

Tatildeyken Dengeli Beslenmeyi İhmal Etmeyin

Bahar Beslenme

Kış aylarında giysiler altına sakladığımız kilolarımızdan kurtulmanın tam zamanı. O halde gelin, yaz tatiline hazırlanmak için beslenmemizde neleri gözden geçirmemiz gerektiğine bir bakalım.

İlk Adım, Azar Azar ve Sık Sık Yemek

Azar azar, sık sık yemek hem iştahınızı dengeleyecektir hem de metabolizmanızın daha etkin çalışmasını sağlayacaktır. Üç ile dört saatlik periyotlarda beslenmeye çalışın. Sıvı tüketiminizi artırın. Günlük sıvı tüketimi önerisi bir kaloriye bir mililitre su tüketilmesidir. Örneğin 1500 kaloriye karşılık 1.5 litre su tüketmek gerekir. Yeterli sıvı aldığınızın en kolay göstergesi, idrar çıkışı sayınız ve rengidir. Altı veya yedi kere idrara çıkana ve rengi açık sarı olana kadar sıvı tüketin. Unutmayın susuzluk ve açlık hissi birbirine çok karışır. Acıktığınızda önce bir bardak su içip aç olup olmadığınızı kontrol edin.

İçecekler De Kalorilidir

İçeceklerden gelen kalorilere dikkat edin. “Ne olacak? Çayıma, kahveme bir tane küp şeker atıyorum.” demeyin. Günde dört tane küp şeker tüketiyorsanız yaklaşık 60 kalori alıyorsunuz demektir. Kremalı kahvelerden kaçının. Krema yağla neredeyse eşit enerji taşır. Kahvelerin içine konan şuruplara da dikkat! Bunların da şeker içerdiğini unutmayın. Meyve sularının yüksek enerji içerdiğini ve glisemik indekslerinin de yüksek olduğunu hatırlatalım. Alkol içeriği yüksek içeceklerin de enerjisi yüksektir. “Bu durumda ne içeceğiz?” sorusunun en net cevabı, “Tabii ki her zaman su” dur. Sıcak veya soğuk bitki çayları tüketebilirsiniz. Tansiyon probleminiz yoksa maden suyu içebilirsiniz. İlla alkol almanız gerekiyorsa haftada iki kadeh şarap -mutlaka tok karnına ve bol suyla olmak kaydıyla- tüketilebilir.

Hareket edin

Kilo vermek veya kilonuzu korumak, hipertansiyondan kaçınabilmek, kalp hastalıklarından korunabilmek, kemik mobilizasyonunu sağlamak için haftada en az 150 dakika hareket edin. En iyisi bu güneşli günlerde açık havada yürüyün. Egzersiz sırasında alınan güneş D vitamini ihtiyacınızı da karşılayacaktır. Unutmayın, en önemli D vitamini kaynağı güneştir. Her gün yarım saat açık havada uzun kemiklerinizin güneş görmesini sağlamak, yeterli D vitamini almanızı sağlayacaktır. Açık havada yarım saatlik bir yürüyüş, bu dönem için ideal olur.

Üç Güzeller: Sebze, Meyve ve Salata

Günde beş veya yedi porsiyon sebze, meyve, salata tüketmeye özen gösterin. Posası bol bir diyetle sindirim sisteminiz rahat çalışacaktır. Sebzelerin enerjisi düşüktür, salata doygunluk hissi sağlar, meyveler ise metabolizmamızın düzgün çalışması için gereken vitaminleri içerir.

Kızartmadan Uzak Durun

Yemek pişirme sistemlerinizi gözden geçirin, tuz ve yağ kullanımına dikkat edin. Kızartmayın, haşlayın, ızgara yapın veya fırında pişirin. Yemeklerinize az yağ -mutlaka sıvı yağ- ve az tuz koyun. Tuz yerine baharat kullanmaya çalışın.

Vücudunuzu Şaşırtın!

Az bir kilo fazlanız varsa çok daha zor gidecektir, o yüzden vücudunuzu şaşırtın. Farklı öğün alternatifleri deneyin. Akşam yerine sabah yürüyün. Çay yerine bitki çayı tercih edin. Öğün saatlerinizi değiştirin ve düzenli uyuyun. Düzensiz ve az uyku hormon salınımınızı bozacak, kilo vermenizi zorlaştıracaktır.

Ah Tatlılar, Ah

Her öğünde tatlı yemek zorunda değilsiniz. Tatlı yiyecekseniz, sonrasında hareket etmek kaydıyla öğlen yemeklerini tercih edin. Yüzün, yürüyün ama o tatlının enerjisini yakın. Kremalı, yağlı tatlılardansa sütlü tatlıları veya dondurmayı tercih edin. Porsiyonlar çok büyük olmak zorunda değil. Bir kaşık da yeseniz 10 kaşık da yeseniz tatlının tadı aynı kalacaktır. Tatildesiniz, bedeninizi çalıştırın. Daha çok yüzün, dans edin, yürüyün. Belki otelin spor salonu da vardır. Yediklerimiz kadar yediğimiz kalorileri yakmamız da önemlidir.

Kaynak: Etkin Sağlık Dergisi – Diyetisyen Canan Aksoy

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir