Blog

Aromaterapi

Soğuk Algınlığında Aromaterapi

Sırta-göğüse sürülecek yağlar taşıyıcı bir yağ içinde uçucu yağlar karışım yapılarak kullanılır. Uçucu yağlar sadece birkaç damla olarak ilave edilmelidir.

Ökaliptus Uçucu Yağı

Birçok insan bu uçucu yağı zaten farkına varmadan kullanıyor. Öksürükleri baskılamak için reçetesiz satılan buhar veya göğüs ovmaları sıklıkla okaliptüs yağı içerir veya eucalyptol veya cineole adı verilen yağın ana bileşiğini içerebilirler.
Alternatif Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, okaliptolün antimikrobiyal etkiye sahip olduğu ve hastalıklara neden olan bakterilerle savaşabileceği tespit edildi. Okaliptol ayrıca iltihaplanmayı azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye ve nezle veya gripten kaynaklanan kas gerginliğini hafifletmeye yardımcı olabilir.
Okaliptüs esansiyel yağı, bir Öksürüğü birkaç şekilde sakinleştirmek için kullanılabilir. Örneğin;
10 ml. taşıyıcı yağa (Hodan Yağı olabilir veya Kayısı çekirdeği yağı) birkaç damla okaliptüs yağı ekleyerek karışımı göğüs, boğaz ve sırt bölgesine masaj şeklinde uygulayabiliriz.
Ayrıca okaliptüs buharının solunması da hem mikroplarla savaşmak için hem de nefes açıcı olarak destek verebilir.

Nane Uçucu Yağı

Solunum koşulları için doğal bakım ürünleri genellikle bu yağı içerir.
Mentol bir nane özüdür. Solunduğunda, Cızırtılı bir boğazı yatıştıracak veya yatıştırabilecek bir soğutma hissi yaratır.
2013 yılında yapılan bir araştırma, sağlıklı bir insan nane yağı kullandığında, bronş kasları olarak bilinen nefes borusu kaslarını gevşetmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu, yağın neden öksürüğü olan insanlarda nefes almayı kolaylaştırdığını açıklayabilir.
Tıbbi Nane uçucu yağı da aşağıdaki gibi kullanılabilir:
2010 yılında yapılan bir araştırma, hayvanlar üzerinde olmasına rağmen, nane yağının, düz kas üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğunu ve bunun da öksürüğe neden olan kasılmaların azaltılmasına yardımcı olduğunu buldu.
Diğer araştırmalara göre, yağ alerjisi olanlar tarafından sıkça karşılaşılan semptomlar ve zihinsel yorgunluğun tedavisinde de yardımcı olabilir.
Nane mevsimsel alerjileri gidermek için yararlı olabilir.
Kullanım Şekli
• Tıbbi Nane yağının solunması
• Yağın bir difüzöre eklenmesi
• Topikal yağların karışımı içinde kullanılması
Örnek:
Hodan, Çuha yağı veya Haşhaş tohumu yağlarından herhangi birinden 10’ar ml. taşıyıcı yağ içine 4 damla nane yağı eklenerek bir karışım hazırlanarak göğüs ve sırta masaj yapılır. Küçük çocuklarda dozlama için eczacı veya hekime danışılmalıdır.

Frankincence (Akgünlük) Uçucu Yağı

Akgünlük uçucu yağı veya reçinesi, Boswellia cinsi ağaçlardan elde edilir ve genellikle tütsü veya uçucu yağ olarak üst solunum yollarını rahatlatmak için kullanılagelmiştir.
Geleneksel olarak solunum sistemi üzerindeki etkisine değer verilmiştir. Öksürük, nezle, bronşit ve astımda geleneksel olarak hem tütsüsü hem uçucu yağı kullanılmıştır.
Akgünlük, vücuttaki inflamatuar aktiviteyi azaltan bir başka yağdır. Bir çalışma, bu tütsülerin bronşitte solunum yolu iltihaplanmasına ve sinüs enfeksiyonlarına neden olan iltihap önleyici etkiler gösterdiğini bildirmiştir. Astımlı insanlar için de faydalı olabilir.
Akgünlük, mevsimsel alerjilerin belirtilerini azaltmaya da yardımcı olabilir.
Yine taşıyıcı bir yağ içine karıştırılarak göğüs ve sırt bölgesine masaj şeklinde uygulanabilir.

Kaynak: Etkin Sağlık Dergisi Sayı 37 – Uzm. Ecz. Hülya Kayhan Eryılmaz

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir