Blog

koah-akciger-sigara

KOAH Nedir?

KOAH’ı bronşlarda tıkanma ve daralmaya neden olan uzun süreli ve ilerleyici bir hastalık olarak tanımlayabiliriz.

Neden KOAH Oluruz?

KOAH’ın en önemli nedeni sigaradır. KOAH, aslında 30’lu yaşlarda başlamasına rağmen kişinin hastalığının farkına varması 50’li hatta 60’lı yaşları bulur. Sigara içen kişiler öksürük, balgam ve nefes darlığı gibi belirtileri içtikleri sigaraya bağlama eğilimindedirler ve her sigara içenlerde bu tür belirtilerin olmasının normal bir süreç olduğunu düşünürler. Bu nedenle de doktora başvurmazlar.


KOAH tanısının erken yaşlarda ve hastalığın ilk dönemlerinde konulamamasının bir nedeni de hekimlerdir. Bu dönemlerde muayene bulguları normal olduğundan akciğer kapasitesinin azaldığı ancak solunum fonksiyon testi yapılırsa saptanabilir. Sigara dışında bir takım mesleki toz maruziyetleri ve hava kirliliği de KOAH’a neden olur.

KOAH Belirtileri Nelerdir?

KOAH’ın 3 ana belirtisi: Öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığıdır. Öksürük ve balgam önceleri sabahları olur. Kişi bunu sigara öksürüğü olarak düşünür ve çok önemli bir hastalığın belirtisi olduğunu anlamaz. Yıllar geçtikçe öksürük ve balgam günün her saatinde görülmeye başlar. Nefes darlığı da ilk başlarda eforla olurken ilerleyen dönemde istirahat anında bile hasta nefes nefesedir.
Hastalığın ilerleyen dönemlerinde vücuda yeterli oksijen sağlanamaması nedeniyle hastalık, artık sadece akciğerleri etkileyen bir hastalık olmaktan çıkar ve hemen hemen bütün organların işlevinin bozulduğu sistemik bir hastalık halini alır. Bu nedenle terleme, çarpıntı, uyku bozukluğu, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, zayıflama, cinsel performansın bozulması, hazımsızlık gibi pek çok belirti ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesi ileri derecede bozulur.

KOAH Nasıl Tedavi Edilir?

Aslında KOAH’ın tedavisi yoktur. KOAH’ta kullanılan sprey tarzı ilaçlar ancak kişinin nefes darlığı algılamasını azaltmak için kullanılır. En önemlisi, sigara içmekte olan kişinin sigarayı bırakmasıdır. Sigaranın bırakılmasının hastalığın kötüye gidişatını durduran tek faktör olduğunu bilmek önemlidir. İleri dönemde oksijen yetersizliğine bağlı olarak evde oksijen tedavisine başlanır. Bu hastalar, 24 saatin en az 16 saatini oksijen altında geçirmek durumundadırlar.

Etkin Sağlık Dergisi Sayı 37 – Dr. Süha Alzafer

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir