Blog

Güneş İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Soğuk ve uzun süren kış aylarının ardından pek çok kişi tatilde denizin ve güneşin tadını çıkarmak için yazlık bölgelere akın etti. Hemen herkes güneşte uzun süre kalmanın zararlı olduğunun farkında. Peki, güneşin zararlı ışınlarından korunmak için hangi ürünleri seçmeli ve nasıl uygulamalıyız?

Gölgede olmak güneşin zararlı etkilerinden korur:
Yansıtıcı yüzeylerden yansıyabilen UVB siz gölgede olsanız bile zararlı etkisini göstermeye devam eder.

Kapalı yerlerde veya kış aylarında koruyucuya gerek yoktur:
UVA buluttan ve camdan geçebilme özelliği nedeniyle kış aylarında ev ve, ofis gibi kapalı mekânlarda da derimizi etkilemeye devam eder. Bu yüzden açık tenli kişilerin ya da epilasyon, lazer vb. uygulamalar yapılan kişilerin koruma faktörlü ürünleri her gün kullanmaları gereklidir.

SPF ne kadar yüksekse o kadar koruyucudur:
PF ürünün koruyuculuk gücünü ifade etmez. SPF değeri ürünün, deride kızarıklık oluşmadan güneşte kalınabilecek süreyi ne kadar uzattığını belirtir. Koyu tenlilerde SPF 15-30 ürünler yeterli olurken, açık tenlilerde SPF 50 ürünler kullanılmalıdır.

Şemsiye altı güvenlidir:
Yapılan bir diğer yanlış, güneş şemsiyelerinin tamamen koruyucu olduğunu zannetmektir. Yansıtıcı yüzeylerden yansıyabilen UVB, siz gölgede olsanız bile zararlı etkisini göstermeye devam eder.

Bronzlaşmak cilde zarar vermez:
Bronz bir cilt UVA’ya maruz kalmış bir cilttir. UVA ciltte yaşlanmaya, kırışıklıklara neden olur ve daha önemlisi deri kanserlerinin en önemli nedenidir.

Kaynak: Bizim Eczacı Dergisi Temmuz 2019 – Prof. Dr. Yavuz Başterzi

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir