Blog

Ayak Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vücut sağlığımız ne kadar önemli ise vücudumuzu taşıyan ayaklarımızın sağlığı da o derece önemlidir. Yeryüzü ile temasımızı sağlayan ayaklarımız bütün gün vücudumuzu taşır ve bu kadar önemli bir işlevi olduğu için de bakımı son derece önemlidir.

Ayak sağlığımız ile ilgili sık sık sorunlar yaşayabiliriz, en basit sorun olarak bir nasır fena halde canımızı yakabilir. Ayak tırnağımızın çekilmesi ile ilgili korkulu rüyalar görebiliriz. Çok şık topuklu ayakkabılarımıza bayılırız ama giydikten sonraki birkaç saat içinde pişman olabiliriz. Ayaklarımızı gün boyu yere bastığımız için ayakkabı seçiminden veya fizyolojik yapısından dolayı bazı problemler yaşayabiliriz.

Ayak sağlığı için en önemli etken hijyen ve ayakkabı seçimidir. Ayakkabı alırken ayakkabının ayağımıza tam olmasına dikkat etmemiz gerekir. Ayağımızdan küçük veya büyük ayakkabılar ayağımızda fizyolojik sorunlar meydana getirebilir. Ayağımız taraklı yapıda ise dar kalıplı ayakkabı seçmek ayağınızı rahatsız edebilir ve ayak bozukluklarına yol açabilir. Kadınların çok sevdiği yüksek topuklu ayakkabılar ise maalesef ayağın fizyolojik yapısını bozmaktadır. Gelelim temizlik konusuna; ellerimizi her gün nasıl yıkıyorsak ayaklarımızı da her gün yıkamalıyız. Ayağımızı yıkadıktan sonra kullanacağımız nemlendirici kremler ile ayak derimizi yumuşatabiliriz ve nasır oluşumunun, çatlamış ayak tabanlarının önüne geçebiliriz. Sürekli nasırı olan kişiler, ayakkabılarını seçerken nasırın olduğu yeri dikkate alarak bu bölgelerin yumuşak olmasına dikkat etmelilerdir. Topuklardaki sertlikleri giderici kremler, nemlendiriciler, ayak banyoları bitkisel yağlar eczanelerde bulunmaktadır.

Ayaklarımızda tırnak bakımı çok önemlidir. Tırnakların kare şeklinde kesilmesine dikkat etmeliyiz. Tırnaklar kavisli kesilirse tırnak batması ile karşılaşabiliriz. Tırnak batması tırnağın ete doğru uzayıp batması ile oluşur. Dar ayakkabının tırnağa baskı yapması veya ayağa darbe alma nedeniyle de görülebilir. Ayağımızda tırnak batması var ise tedavi ettirmemiz gerekir. Tedavi edilmediği takdirde enfeksiyon görülebilir. Ağrılı olan bu durumun antibiyotikler ile tedavi edilmesi gerekir. Tırnak batması ile ilgili ürünlerle ilgili eczacınıza danışabilirsiniz.

Topuk dikeni ise topuk ile parmaklar arasında olan zarın iltihaplanması, sonrasında ise sertleşerek kemikleşmesi durumuna denir. Sürekli sert zeminlerde yürümek, ayağa uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi, uzun süre ayakta kalmak, aşırı kilo ve gebelik bu rahatsızlığın altında yatan en önemli nedenlerdir. Topuk dikenine sahip kişilerde önceleri hafif daha sonra artan yanma ve batma tarzında ağrılar ortaya çıkar. Topuk dikeni röntgen filmi çekilerek belirlenir. Tedavisi için ortopedik tabanlıklar kullanabilirsiniz.

Düz tabanlık problemi ise ayak kavisindeki bağların gevşemesi sonucunda ortaya çıkar. Düz taban sorunu yaşıyor iseniz uygun ortopedik terlik ve ayakkabı seçmelisiniz.

Nasır derinin kalınlaşması sonucu oluşur. Nasırlar ayak tabanında, parmak üstlerinde ya da aralarında ve ayağın yanlarında görülür. Basınca uzun süre mazur kalan bölgelerde cilt kalınlaşması ve nasırlar oluşur. Dar ayakkabı seçimi, ayakkabının vurmasına ve parmak üzerindeki sürtünmeye bağlı olarak nasır oluşturur. Nasır sorununun çözümünde nasır koruyucular, nasır sökücü bantlar ve sıvılar tercih edilebilir. Nasırın yerine göre eczacınız size yardımcı olabilir. Özellikle diyabet hastalarının nasır sökücü bantları ya da solüsyonları seçerken eczacısına danışması önemlidir.

Halluksvalgus, ayak şekil bozukluklarından biridir. Yapısal yatkınlık olabileceği gibi dar ve topuklu ayakkabı seçimi halluksvalgus durumunu hızlandırır. Halluksvagus, baş parmağın yanındaki kemiğin çıkıntı yapması ile oluşur ve baş parmak diğer parmaklara daha çok baskı yapar, hem nasır oluşumu artar hem de ağrılar olur. Eczacınıza danışıp uygun parmak arası makaralar veya gece ateli kullanabilirsiniz.

Ayak kokusu, çoğu kişinin yaşadığı bir sorundur. Ayak kokusunun en önemli nedeni hijyene dikkat etmemektir. Ayakların uzun süre ayakkabı içinde terlemesi, aynı ayakkabının her gün giyilmesi ayak kokusuna yol açar. Bu sorun için ayak pudraları veya deodorantları kullanabilirsiniz. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra ise nemli kalmamasına özen göstermelisiniz. Ayaklar nemli ve ıslak kaldığı zaman mantar oluşumu için zemin hazırlanmış olur. Ayak mantarı kendini kaşıntı, kızarıklık, parmak aralarında beyazlık ile kendini belli eder. Tedavisi uzun sürer. Doktorunuz ve eczacınız ayak mantarı ile ilgili ilaç tedavisi veya ilaç tedavisine yardımcı olacak ilaç dışı tedaviler tavsiye edebilirler. Diyabet hastası iseniz sık sık mantar sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Tırnak mantarı da ayak mantarı gibi tedavisi uzun süren bir hastalıktır. Tırnağınız kalınlaşmaya veya renk değiştirmeye başladıysa vakit kaybetmeden sağlık profesyonellerine danışmanızı tavsiye ederiz.

Uygun Ayakkabı Seçerken:

  • Ayakkabı denenmeden alınmamalıdır. Gün sonuna doğru ayaklar şişebileceği için akşam saatlerinde ayakkabı denenmelidir.
  • Ayak parmakları ayakkabının burnuna dayanmamalıdır. Ayakkabı ucu ile en uzun parmak arasında 1 cm olmalıdır.
  • Bir ayağın diğerinden büyük olabileceği unutulmamalıdır, gerekirse ayrı numara ayakkabılar alınmalıdır.
  • Sentetik ayakkabılar tercih edilmemelidir; ayakkabı hava aldıran bir malzemeden olmalıdır.

Kaynak: Etkin Sağlık Dergisi – Sayı 9

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir