Blog

aromaterapi-sac-kas-kirpik

Aromaterapinin Üç Güzeli: Kaş Kirpik Saç

Saç, kaş-kirpik bakımı yani dolgun, parlak, sağlıklı görünüm için argan, jojoba, hindistan cevizi yağları tek başlarına yeterlidir. Ayrıca saç, kaş ve kirpik için kayısı çekirdeği yağı, badem yağı, hint yağı besleyicidir.

Saç, kaş ve kirpik bakımı için genellikle kozmetik yağlardan çok faydalanırız fakat saçkıran, yoğun saç dökülmeleri, kaş-kirpik kaybı gibi durumlarda çok özel terapötik etkili, pharma kalitede uçucu ve sabit yağlar kullanmak gerekir.

SAÇ BAKIMI

Saç ve Kaş-kirpik bakımında kozmetik özellikli yağlar bize yetebilir hatta gayet başarılı da olabilirler. Fakat saç dökülmesi tıbbi (fizyolojik) bir olaydır ve kozmetik değerde bir yağ ile sonuç alınamaz. Hele ki saçkıran gibi durumlarda ayrıca bu yağların oran ve dozları doğru bir şekilde hazırlanmalıdır. Bu doz ve oranı da sadece doktor ve eczacı yapabilir. Mesela sadece argan yağı ile saçı parlak gösterebilirsiniz ama dökülmeyi durduramazsınız ve aynı şekilde yine sadece jojoba yağı ile saçı dolgun gösterebilirsiniz ama dökülmeyi yine durduramazsınız… Saç, kaş-kirpik bakımı yani dolgun, parlak, sağlıklı görünüm için argan, jojoba, hindistan cevizi yağları tek başlarına yeterlidir. Ayrıca saç, kaş ve kirpik için kayısı çekirdeği yağı, badem yağı, hint yağı besleyicidir.

Uçucu Yağlar

Uçucu yağ bitkinin susuz kalmamak, üremek, kendini korumak, yeni organ ve dallar geliştirmek için salgıladığı çok özel kokulu ve terpenoik yapılı maddedir. İçerdikleri bu terpenoik bileşenler sayesinde hem saçlı deriden tamamen emilirler, hem de derinin altında, saç köklerinin bulunduğu dermise çok kısa sürede ve çok yüksek oranda ulaşırlar. Bu şekilde saç köküne hem vitamin ve mineral taşırlar hem de besler, güçlendirirler. Çok zayıflamış olan saç kökleri tekrar bu besin takviyesi sayesinde canlanmaya ve yaşama dönmeye başlar. Kök yaşama döndükten 1-2 aya kadar oluşan yeni kıllar saç derisinin yüzeyinden görünmeye başlar yani saç nihayet çıkmıştır… Şimdi, yeni çıkmış saçı sabit yağlar dış ortamdan korumada, saçların bakım ve onarımında yeterli olacaktır. Yani saç kaş kirpikte uçucu yağlar yoksa kılın tekrar yaşama dönmesinden bahsedemeyiz. Çünkü kozmetik yağlar ve kozmetik ürünler deriden emilmezler. Deride bariyer oluşturup çıkmış saçta koruyucu olur ama kıl kökü derinin üstünde değil derinin yaklaşık 1 cm altında dermis tabakasındadır ve oraya kadar da sadece uçucu yağlar emilebilir. Çünkü çok küçük partiküllerdir.

Düşünsenize 4 ton gülden 1 litre uçucu yağ çıkıyor. 1,5 ton lavantadan da yine 1 litre uçucu yağ alabilirsiniz. Bu sebeple de uçucu yağın tek 1 damlası kilolarca gül veya lavanta demektir.

Doğanın Nano Teknolojisi Uçucu Yağ Özleri

Hangi uçucu yağlar saçlı deride kil köküne kadar inerek kökü uyarır, uyandırır ve besler? Ylang Ylang Karanfil Misk Adaçayı Ölmekte olan kil köküne yaşamsal mineralleri taşıyan çok özel uçucu yağlardır. Palmarosa Nane Mersin Sedir Folikül (kıl kökü) uyaran, uykuda olanı uyandıran özel uçucu yağlardır.

BAKIM İÇİN:

  • Hindistan Cevizi Yağı
  • Kayısı Çekirdeği Yağı
  • Jojoba Yağı
  • Haşhaş Tohumu Yağı
  • Hodan Yağı
  • Hint Yağı

Gibi sabit yağlar büyük moleküllüdür. Deriden emilmezler evet ama deriyi ve artık dışarıya çıkmayı başarmış olan kili dış etkenlerden korurlar ve ciltte bariyer oluştururlar ve saçta parlak, dolgun, bakımlı bir görünüm sağlarlar.

Tekrar ediyorum, içinde gerçek tıbbi uçucu yağlar yoksa o yağ karışımı kozmetik amaçlıdır, sadece görünüşe etki eder ve saç köküne emilmezler… Sabit yağlar çok büyük partiküller taşıdıkları için cilt yüzeyinde bariyer oluşturup soğuk hava, rüzgar, güneş ve hava kirliliği gibi dış etmenlerden cilt ve saçları korurlar. Koruma ve onarım için sabit yağlar, saç kökünü uyarmak, uyandırmak için mutlaka özel, çok özel tıbbi kalitede aktif bileşen içeren uçucu yağlar kullanılmalıdır. Saç bu şansa gelmez ama bilim ile aşka gelir…

Kaynak: Etkin Sağlık Dergisi – Uzman Eczacı Hülya KAYHAN

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir