Blog

Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı yaşam, kişilerin ciddi ve tedavisi zor hastalıklara yakalanmadan, hem bedensel hem de ussal ve ruhsal yönlerden üstün durumda, uzun yıllar zevk alarak yaşamlarını sürdürmeleri demektir. Birey olarak sağlıklı bir yaşam amaç olmalıdır.

Sağlıklı bir yaşam sürdürülmesinde kalıtım, çevresel etmenler, gelir düzeyi, yaşam biçimi ve beslenme alışkanlıkları etkili olmaktadır.

Çok küçük yaşlardan başlayarak oluşan beslenme alışkanlıkları kişilerin sağlığını belirleyen en önemli etmenlerden biridir. Ancak sağlıklı yaşam için yalnızca sağlığa yararlı gıdaların tüketilmesi yeterli değildir. İyi beslenmenin yanısıra aktif (hareketli) olunması ve egzersiz yapılması, sigara, aşırı alkol, çevre kirliliği ve aşırı stresten uzak bir yaşam sürdürülmesi ve huzurlu ve barış içinde yaşanması sağlıklı olmanın önkoşullarıdır.

Sağlıklı bir yaşamınız olup olmadığını belirlemek için önce kendinize şu soruları sormalısınız:

  • Sağlıklı besleniyor muyum?
  • Vücudumu sürekli işler durumda tutuyor muyum, yani hareketli miyim ve belirli egzersizleri yapmaya zaman ayırıyor muyum?
  • Stres yönetimini biliyor muyum, yani kendime fiziksel (çevre, hava ve gürültü kirliliği de stres örnekleridir) ve psikolojik olarak aşırı stres yükleyebileceğim durumlardan kaçınabiliyor muyum ya da stresimi azaltma yeteneğim var mı?
  • Ailemde bazı hastalıklar sık görülüyor mu?

Bu sorulara vereceğiniz yanıtlara göre, sağlığınızı belirleyen etmenlerden hangisini düzeltmeniz ve hangi konuda daha çok bilgi edinmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

Sağlığın 3 alışkanlığı vardır:

  1. Beslenme: Sağlıklı veya sağlıksız olsun insanlar beslenme konularında tutkuludurlar. Yiyecek seçimleri çoğunlukla kültürel, coğrafi, ailesel davranışların devamı, duygusal sebepler ve bazen bağımlılıklara göre şekillenir. 

    İnsanlar diyetlere ise kendi inanç sistemlerinden bakarlar ve kendi felsefe ve yiyecek tercihlerine uyanı seçerler. Bu tercihlere uymayan diyetleri ise sıklıkla eleştirir ve elerler. İnsanlar ancak kilo fazlalığı, tansiyon ve kolesterol yüksekliği, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi hastalıklarla karşılaştıkları zaman beslenme seçimlerini değiştirmeyi düşünürler. Oysa gerçek bilim ne olursa olsun kişisel ajanda, tercih ve felsefe tanımaz. Sadece ağır basan kanıtlara dayanır ve bu kanıtları hiçbir sebeple göz ardı etmez. Hangi beslenme tarzına uyar, nasıl bir hayat tarzı tercih ederseniz onun sonuçlarını yaşarsınız. Kilonuz ve sağlığınız en uzun süre uyguladığınız beslenme tarzına göre şekillenir

  2. Egzersiz: Düzenli egzersiz günlük hayatın bir rutini haline gelmelidir. Spor salonu üyeliğinizin olması hoş bir şeydir ama ortalama bir gününüzü de azami şekilde hareketli geçirmek için her fırsatı kullanmalısınız. 
  3. Pozitif bir zihniyet: Sağlıklı yaşam tarzının ön koşuludur. İyimser ve sağlıklı yaşam tercihlerini destekleyen insanların çevrenizde olması, ne kadar iyi göründüğümüz ile ilgili değil, diğer insanlardaki iyiliği ve güzelliği takdir edebilmemizle; ne kadar sevildiğimiz ile ilgili değil, diğer insanları ne kadar sevebildiğimiz ile ilişkilidir.

Kalp hastalığı, felç, kanser, kronik solunum sistemi hastalıkları ve diyabet dünyada ölüm sebeplerinin %60’ını oluşturuyorlar. Bu hastalıkların büyük kısmı önlenebilir. Hangi diyet diğerini döverden daha çok, tedavisi acılı ve yüksek maliyetli hastalıklardan korunmak ve sağlığı sürdürebilmek için konuşmak gündemi oluşturmalıdır. Obezite sadece kozmetik bir sorun değil, tıbbi bir sorundur ve sağlığı tehdit eder. İdeal kilo çoğunlukla ideal sağlık anlamına gelmez.

Sağlık tesadüf değildir. Sağlıklı yaşayın.

Sağlıklı Yaşam Danışmanlığı Nedir?

Sağlıklı Yaşam Danışmanlığı, hepimizin sahip olduğu bilgileri hayata geçirebilmek, yeni bilgiler ve bakış açılarını öğrenerek uygulama fırsatı veren bir entegrasyon sürecidir. Danışmanlık süreci ile kişinin kendine özgü sağlıklı yaşam tarzını oluşturması hedeflenir. Herkesin yaşam şekli ve metabolizması, parmak izi gibi kişiye özeldir. Bu sebeple standart listelerle sağlıklı yaşam tarzını oluşturabilmek ve ömür boyu sürdürebilmek oldukça zordur.

Bizi besleyen nelerdir diye baktığımızda, sağlıklı beslenmenin ve gıdaların olmazsa olmaz olduğu bilinciyle beraber kariyerimizin, ilişkilerimizin, fiziksel aktivitelerimizin ve maneviyatımızın da bizi beslediğini fark etmeliyiz. Zaten her şey bu farkındalığın üstüne yaşam şeklinde yapılan olumlu değişiklikler ile gerçekleşmektedir. Bu değişikliklerin neler olacağına dair son karar sizin.

Sağlıklı Yaşam Danışmanı, sizinle hayatı paylaşıp, yaşamın her boyutunda değiştirmeyi, iyileştirmeyi arzu ettiğiniz konularda birebir çalışma imkanı sunmaktadır. Farklı öğretiler ile harmanlanan programda; makro ve mikro besinler, farklı beslenme teorileri (kan grubu, ayurveda vb.)  bilinçli yemek ve alışveriş, suyun etkileri, fiziksel aktiviteler, nefes, idealler, istekler, ilişki yönetimi , ruhun gıdaları gibi birçok konu ile ilgili kişiye özel paylaşımlar sağlanmaktadır. Değişimi gerçekleştirmek ve kalıcı olmasını sağlamak son derece önemlidir.

Kaynak: 1 2 3

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir