Blog

Apiterapi Nedir?

Apiterapi(Arı ürünleri) Danışmanlığı

Apiterapi, Türkiye’de bal, polen, propolis, arı sütü ve arı zehri gibi ürünlerle yapılan tedavidir. Aslında apiterapi Çin, Kore ve Japonya gibi Doğu ülkelerinde arı zehri tedavisidir. Arı zehri tedavisi arı zehirlerini kullanarak akupunktur noktalarına enjekte edilen tedavi yöntemidir. Arı zehri çok sayıdaki farmakolojik maddeleri içerir . Arı zehrinden bulunan melittin ve apamin en güçlü antienflamatuar etki gösterdiği için enflamatuar hastalıklarda büyük faydalıdır.

Arı zehri tedavisi başta Kore, Çin olmak üzere dünya, Rusya ve Avrupa ülkelerinde uygulanmaktadır.

Uygulama öncesinde arı venomu alerjisi olup olmadığı test edilmelidir. Alerji durumunun sonradan da gelişebileceği akılda tutulmalı ve uygulama yerinde mutlaka acil durumlarda hastaya müdahale edecek yetkili personel ve yaşam destek ünitesi bulunmalıdır. Uygulamanın ne sıklıkla yapılacağı hastadan hastaya göre değişmektedir.

Ağızdan kullanılan arı ürünleri (bal, propolis, arı sütü, polen, apilarnil, vb.) için kimyasal analizler yapılmalı ve bu ürünler Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği ve Türk Standartları Enstitüsü talimatlarına uygun olmalıdır. Bu ürünlerin kalite kontrolü yapılmış olmalıdır.”

Apiterapi ile hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Apiterapi; hem bedensel hem de psikolojik çok geniş bir alanda uygulanabilir. Ayrıca aşağıdaki durumlarda uygulanabilir,

Yara, yanık ve deri hastalıklarında, alerjik durumlarda, solunum yolu rahatsızlıklarında, eklem ve romatizmal şikayetlerinde, kalp ve damar hastalıklarında, kanser önleyici ve kemoterapi sonrası, sindirim ve bağırsak rahatsızlıklarında, psikolojik rahatsızlıklarda, stresten kaynaklanan şikayetlerde, üreme organı ve ürolojik hastalıklarda, ağız ve diş sağlığı başta olmak üzere; baş ağrısı, soğuk algınlığı, ishal, yoğunluk, halsizlik halinde, özellikle kozmetik alandaki kremler, maskeler ve peelingler çok başarılı ve etkilidir. Ayrıca enerji mixleri sporcular ve hastalar için son derece idealdir.

Apiterapi Nasıl Uygulanır ?

Cilde arı zehri uygulaması için canlı arı iğnesi veya arı zehri içeren ekstraktların bulunduğu enjeksiyonlar ya da arı zehri içeren merhemler kullanılmaktadır. Uygulama öncesinde arı venomu alerji si olup olmadığı test edilmelidir. Alerji durumunun sonradan da gelişebileceği akılda tutulmalı ve uygulama yerinde mutlaka acil durumlarda hastaya müdahale edecek yetkili personel ve yaşam destek ünitesi bulunmalıdır. Uygulamanın ne sıklıkla yapılacağı hastadan hastaya değişmektedir. Ağızdan kullanılan arı ürünleri (bal, propolis, arı sütü, polen, apilarnil, vb.) için kimyasal analizler yapılmalı ve bu ürünler Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği ve Türk Standartları Enstitüsü talimatlarına uygun olmalıdır. Bu ürünlerin kalite kontrolü yapılmış olmalıdır.

Apiterapide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Apiterapinin arı ve arı ürünlerine karşı alerjisi ve aşırı hassasiyeti olanlarda uygulanmaması gerektiğine dikkat çeken Sağlık Bakanlığı bu konuda şu açıklamalara yer verdi:

“Bal ve polen gibi arı ürünleri, henüz bağışıklık sistemi tam gelişmemiş olan 1 yaş altındaki çocuklara önerilmemektedir.

Arı zehri uygulaması ise 18 yaş altı çocuklara önerilmemektedir.

Ciddi organ yetmezliği olanlarda, şiddetli enfeksiyon durumlarında, karaciğer fonksiyon bozukluğu durumlarında da arı zehri uygulanmamalıdır.

Beta bloker grubu ilaç kullananlarda arı zehri uygulaması risklidir.

Gebelik ve emzirme dönemlerinde de arı zehri uygulaması önerilmemektedir.”

Propolis Nedir ?

Propolis arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından, kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için kullanılır. Propolis kovanda hangi görevi görüyorsa, doğru işlendiği takdirde insan vücudunda da aynı etkileri gösterir.

Arı Sütü Nedir ?

Arı sütü, bir haftalık genç arıların yutak altı bezlerinden salgıladıkları bir enzimdir. Arılar arı sütünü sadece kraliçe arı ve yavru arıların beslenmesi için üretirler. Kraliçe arı yaşadığı süre boyunca arı sütüyle beslenir. Diğer arılar ise yavruyken ilk 3 gün arı sütüyle beslenir, ilk 3 günden sonra ise bal ve polenle beslenmeye başlarlar.

Arı sütünün üretilmesi de çok zahmetlidir. Arı sütünü bir haftalık genç işçi arılar üretir. Bu arılar ne yeni ergin olmuş acemi arılar ne de kovan dışına çıkarak yıpranmış arılardır. Genç işçi arılar yaşamlarının en verimli zamanlarında, yani bir haftalıkken hem kendileri hem de insanlık için mucizevi faydaları olan arı sütünü üretirler.

Kaynak: 1 2 3 4 5

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir